A bélflóra több billió mikroorganizmusból tevődik össze. Melyet baktériumok, vírusok és gombák alkotnak. Különösen fontos, hogy a vírusok, baktériumok és gombák kellő arányban és változatban legyenek jelen a bélflórában.
A "jó", vagy „védő” baktériumok nem ellenségei a szervezetünknek, sőt, rendkívül fontos segítséget nyújtanak abban, hogy immunrendszerünk megfelelően működjön.
A "rossz", a megbetegedéseket okozó baktériumokra ellenben oda kell figyelnünk. Az immunrendszer erősítése utóbbiak okozta fertőzések kivédése miatt is fontos.
Az egészséges bélflóra ideális esetben jóval magasabb arányban tartalmaz „jó” baktériumokat. A cél az, hogy az arány ne változzon, hiszen a normál bélflóra összetétele alapvetően befolyásolja például az emésztő- és immunrendszer működését.
Ha az egészséges bélflóra kritikus egyensúlya felborul, akkor azt nem csupán a bél-, hanem az immunrendszer is teljesítőképességét is befolyásolja.
Szervezetünk immunvédelmi vonalában ugyanis kiemelt szerepet kapnak a bélrendszerben megtalálható baktériumok, amelyek épen tartása kulcsfontosságú egészségünk megőrzése érdekében.
A bélflóra szervezetünk kevéssé megfogható és gyakran elfeledett védelmi rendszere, s mivel a legtöbben kevésbé ügyelünk rá, mint testünk egyéb létfontosságú részeire és szerveire, elhanyagolása gyakran vezet problémákhoz, rendellenes működéshez. A bélflórának nem csak bennünket kell védenie, hanem nekünk is vigyáznunk kell erre az összetett mikroorganizmus-hálózatra; célszerű körültekintően védelmeznünk, hogy megelőzzük a bajt.
A hasmenés ugyanolyan betegség, mint az összes többi, minden életkorban és életminőségben jelentkezhet, kialakulásának pedig számos oka lehet, például fertőzés, ételallergia, ételmérgezés, gyulladás, de akár pszichés okai is lehetnek. Az időskori hasmenés azonban kissé eltér ezektől. Az időskori hasmenés figyelmet igényel, hiszen több kockázattal jár a megbetegedés, mint fiatal korban.
Ami az egészségünket illeti, vannak bizonyos problémák és nehézségek, amelyekről továbbra is nehezen beszélünk, kényesnek tartjuk őket, pedig nagyon is fontos lenne, hogy előtérbe kerüljenek. Ilyenek az emésztőrendszeri panaszok is, amelyek időnként megkeserítik napjainkat.
A bélflóra, bár nem szerv, mégis legalább olyan fontos munkát és feladatot lát el testünkben, mint létfontosságú szerveink, mégis sokkal kevesebb szó esik róla és ennek megfelelően arról, hogyan védjük, ápoljuk, és segítsük elő regenerálódását. Hasonlóképpen elhanyagolt a bélflóra károsodásának témaköre, illetve a károsodás okai: vegyük sorra, melyek azok a tényezők, amelyek negatív hatással vannak immunrendszerünk ezen fontos részére!
Kevés szó esik arról, hogy a gyerekeknek mennyire fontos a probiotikum. Kisgyerekeknél még kiemelkedőbben fontos, hogy odafigyeljünk a probiotikumokra, hiszen az immunrendszerük még gyengébb, kialakulóban van, és természetesen számos nem kívánatos baktériummal, fertőzéssel találkozhatnak ezekben az években.
Még a meleg nyári napokon is előfordulhat, hogy megbetegszel, és az orvosod antibiotikum-kúrát javasol számodra. Az antibiotikumok képesek ugyanis arra, hogy az egészségedet veszélyeztető, „rossz” baktériumokat elpusztítsák, vagy azok szaporodását megakadályozzák, így hatékonyan segítenek a betegségek leküzdésében.
A szervezetben azonban „jó” baktériumok is élnek, amelyek támogatnak egészséged megőrzésében azáltal, hogy védik a bélflórát és fokozzák az immunrendszer munkáját. Emellett fontos feladatuk, hogy megakadályozzák a kórokozók túlzott szaporodását az emésztőrendszerben, és hozzájárulnak a szervezet normális működéséhez.