Szervezetünk harmonikus működése, a bélflóra védelme érdekében az antibiotikum-kúrát érdemes probiotikumok fogyasztásával kiegészíteni.
Számtalan reklámot láthattunk már a témával kapcsolatban, de nem mindig világos, hogy a háziorvosok és gyógyszerészek miért fektetnek nagy hangsúlyt arra, hogy ezt elmondják a pácienseknek.
Éppen ezért tartjuk fontosnak, hogy bemutassuk az antibiotikumok és a probiotikumok kapcsolatát.
A probiotikumokról bizonyára már mindenki hallott, hiszen nap mint nap találkozunk velük hirdetésekben, és az orvosok, gyógyszerészek is előszeretettel ajánlják egy-egy antibiotikum-kúra kiegészítő kezeléseként, vagy egyéb olyan esetekben, amikor hasmenéses állapot áll fenn.
Azt viszont már kevesebben tudják, hogy a baktérium alapú probiotikumok mellett létezik egy másik altenatíva, az élesztőgomba alapú probiotikum, mely számos tekintetben egyedülálló előnyöket képvisel.
Ha az egészséges bélflóra kritikus egyensúlya felborul, akkor azt nem csupán a bél-, hanem az immunrendszer is teljesítőképességét is befolyásolja.
Szervezetünk immunvédelmi vonalában ugyanis kiemelt szerepet kapnak a bélrendszerben megtalálható baktériumok, amelyek épen tartása kulcsfontosságú egészségünk megőrzése érdekében.
A "jó", vagy „védő” baktériumok nem ellenségei a szervezetünknek, sőt, rendkívül fontos segítséget nyújtanak abban, hogy immunrendszerünk megfelelően működjön.
A "rossz", a megbetegedéseket okozó baktériumokra ellenben oda kell figyelnünk. Az immunrendszer erősítése utóbbiak okozta fertőzések kivédése miatt is fontos.
Az egészséges bélflóra ideális esetben jóval magasabb arányban tartalmaz „jó” baktériumokat. A cél az, hogy az arány ne változzon, hiszen a normál bélflóra összetétele alapvetően befolyásolja például az emésztő- és immunrendszer működését.