Szervezetünkben a biológiai egyensúly megőrzésében milliárdos nagyságrendben működnek együtt különböző baktériumok. Ezen mikroorganizmusok számos, a szervezet számára előnyös folyamatban vesznek részt, például bizonyos tápanyagok hasznosításában, vitaminok termelésében és emellett az immunrendszer megfelelő működésének nélkülözhetetlen elemét képezik. Szokás ezen baktériumokat „jó” vagy „védőbaktériumoknak” is nevezni.
A probiotikumok a definíció értelmében élő mikroorganizmusokat tartalmazó készítmények, melyek megfelelő mennyiségben adagolva pozitív élettani hatásokat képviselnek a szervezet számára.
A probiotikum legfontosabb feladata a bélflóra egészségének megőrzése és helyreállítása. A megelőzésen túl gyomor és bélrendszeri fertőzés esetén alkalmazott antibiotikum- terápia mellett is alkalmazzák, amikor egyaránt létfontosságú, hogy a beteg sérült flórája regenerálódjon.
Szervezetünk egyensúlyi állapota számos ok miatt felborulhat (stressz, helytelen táplálkozás, környezeti ártalmak), azonban a probiotikumok szedésével hatékonyan felléphetünk a bélflórát érintő problémák ellen, így például megakadályozható vele az esetleges antibiotikum szedésével együtt járó hasmenés.
Probiotikum gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt adható.
A vásárlók ma már többfajta probiotikus készítmény közül is választhatnak, viszont nem árt, ha ezek között különbséget teszünk.
Magyarországon a probiotikus készítmények legnagyobb része az étrend-kiegészítők vagy a speciális gyógyászati célra szánt tápszerek közé tartozik és csak néhány készítmény képviseli a gyógyszer kategóriát.
Ez nem véletlen, hiszen a magyar szabályozás rendkívül szigorú minőségbiztosítási eljárásokat és feltételeket támaszt a gyógyszerekkel szemben.
Hogy miért fontos a megfelelő minőségbiztosítási feltétel?
A válasz egyszerű: a készítmények stabilitása, a bennük lévő aktív sejtek száma, valamint a tárolhatóság (szobahőmérsékleten) csak megfelelően minőségbiztosított gyártástechnológiai eljárással érhető el.
A probiotikus szereket aszerint is csoportosíthatjuk, hogy milyen típusú mikroorganizmusok vannak benne:
A különböző típusok nagyjából egyforma hatékonysággal alkalmazhatók például a bélflóra védelme vagy az immunrendszer támogatása esetén, viszont bizonyos szempontoknál egyértelmű az élesztőgomba-alapú készítmények előnye.
Az élesztőgombát tartalmazó probiotikus szerek kiemelkedően teljesítenek az antibiotikumos terápiák esetén, hiszen nem gyengítik egymás hatását. A két szer együtt is szedhető, és nem kell órákat várni az antibiotikum bevétele után.
Az Enterol, kapszula és belsőleges por formában kapható vény nélküli probiotikus gyógyszer. Hatóanyaga a Saccharomyces boulardii, vagyis élesztőgomba segítségével fejti ki jótékony hatását.
Az Enterol anélkül szedhető együtt a bakteriális fertőzéskor alkalmazott antibiotikummal, hogy annak hatása csökkenne.
Miért érdemes élesztő alapú probiotikumot választani? A kérdésre Prof. Dr. Arató András gyermekgyógyász, gyermek-gasztroenterológus válaszol.